Naujokų klausimai
- AntaKalnietis
- Pranešimai: 746
- Užsiregistravo: 2013-11-08, 04:00
Re: Naujokų klausimai
pofke - o kodėl būtent kepimo mieles reikia sahti naudoti? ir jei su kepimo mielėmis - sausas ar tas "gabalines" dėti? Jaučiu ir suvartoti reikia tada žymiai greičiau? Nes bent jau senoviškai darytas lietuviškas naminis alus su paprastomis kepimo mielėmis berods per kelias dienas prarūgdavo...
- pofke
- Pranešimai: 273
- Užsiregistravo: 2011-02-09, 12:16
Re: Naujokų klausimai
nebūtina, bet galima - tipinis profilis sahti yra mieliškumas ir bananai, ką galima gaut su kepimo mielėm. Nedidelė laktofermentacija sahti yra pliusas, bet čia jau skonio reikalas - susidėliok receptą tokio reikalo, kaip tau atrodo, gali visiškai rustic daryt su kepimo mielėm, gali su elio/weizeno mielėm, virt misą ir buteliuot, tai ilgiau stovės ir kitoks skonis bus:) čia nėra vieno varianto, kaip tau atrodo, taip ir daryk - tokio stiliaus alus to prašyte prašosi:D
- AntaKalnietis
- Pranešimai: 746
- Užsiregistravo: 2013-11-08, 04:00
Re: Naujokų klausimai
Jo, ką tik rimčiau pasiknaisiojau internete, tai ogo kiek ten variantų radau to paties sahti. Va tuom naminė aludarystė ir "užkabina".
- pofke
- Pranešimai: 273
- Užsiregistravo: 2011-02-09, 12:16
Re: Naujokų klausimai
Pirma būčiau linkęs pasiūlyt pravirt dar porą paprastesnių, bet whatever floats your boat - šiaip yra R. Mosher knyga "Radical Brewing" , man labai patiko ir viena pagrindinių mano alaus knygų, tik biškį jau susipažinus su aludaryste reik būt, tarkim "intermediate" lygio.
- vikingas
- Pranešimai: 495
- Užsiregistravo: 2014-02-25, 12:41
Re: Naujokų klausimai
na va pradedu virt pirmą salyklinį . jau vyksta salinimas.
http://www.atvirasalus.lt/alus/receptas ... mentinis-2
http://www.atvirasalus.lt/alus/receptas ... mentinis-2
- softee
- Pranešimai: 121
- Užsiregistravo: 2014-03-10, 23:21
Re: Naujokų klausimai
Turiu klausimą. Ar alaus puta priklauso nuo alaus "kūningumo" ir stiprumo? Nežinau kaip jį kitaip pavadint, bet na nuo to koks alus yra tirštas, macnus, saldus ar dar kaip kitaip tai pavadint
Tarkim jei alus labiau skystas, lengvas ir mažiau kūningas, ar gali būti, kad dėl to ir puta žymiai mažesnė? Ar puta priklauso nuo CO2 kiekio? Kiek žinau baltymai esantys aluje suformuoja putą. Gal kas patikslintų kaip čia yra?
- pofke
- Pranešimai: 273
- Užsiregistravo: 2011-02-09, 12:16
Re: Naujokų klausimai
Baltymai, esantys aluje prisideda ir prie alaus kūno;) Bet saldumas nelabai prie ko, na, dekstrinai gali šiek tiek palaikyt putą, bet sausas lengvas witbieras putą turi ohoho ;D
- Burbulas
- Pranešimai: 351
- Užsiregistravo: 2013-03-30, 19:10
Re: Naujokų klausimai
Gal visišką nesąmonę pasakysiu, bet mano alus ėmė labiau "putoti" kai nustojau virimo metu nuiminėti susidarančią putą... gal sutapimas 
- pofke
- Pranešimai: 273
- Užsiregistravo: 2011-02-09, 12:16
Re: Naujokų klausimai
Neturėtų būt labai susiję šiti dalykai, mano nuomone, sutapimas:)
- audryla
- Pranešimai: 466
- Užsiregistravo: 2011-02-09, 18:40
Re: Naujokų klausimai
Straipsniukas putos tema
- softee
- Pranešimai: 121
- Užsiregistravo: 2014-03-10, 23:21
Re: Naujokų klausimai
Tai jei mano alus toks "skystokas", nu be to kūno, tarsi vandeniu praskiestas.. Ir putos beveik nėra.. Tai čia kame bėda? Gal vandens per daug? Verdu iš ekstrakto..
Ar teisingai mąstau, kad jeigu alų brandinčiau kege, su CO2 iš baliono, tai čia ir puta žvėriška atsirastų?
Ar teisingai mąstau, kad jeigu alų brandinčiau kege, su CO2 iš baliono, tai čia ir puta žvėriška atsirastų?
- vikingas
- Pranešimai: 495
- Užsiregistravo: 2014-02-25, 12:41
Re: Naujokų klausimai
tai gal pas tave tas alus neužsigazavęs ? pas mane irgi taip buvo kol fermentery.. poto gi reik ibert truputi kažkokio saldumo ir uždaryt ir užsigazuoja... prieš geriant į šaldytuva reik pastatyt kad angliarūgštė aluj ištirptų ir tada atsiranda tas pilnumas kai gazo yra .
- MK
- Pranešimai: 100
- Užsiregistravo: 2011-02-18, 14:15
Re: Naujokų klausimai
softee daryk iš salyklo. Salink prie 68 naudok 2-5 proc karameliniu salyklu, dribsnių ir bus kuno bei putos. Dėl ekstrakto kiek pamenu viena banke skirta 9-10 litrų vandens. Pats esu tik kokius 3-4 alus iš ekstrakto pravires. Jeigu neturi galimybės daryt pilnai iš salyklo gali mirkyt grūdus maiše kur savas alus pardavinėja. pvz prie bankes ekstrakto paimk po 200 gr aroma ir special B.
- AntaKalnietis
- Pranešimai: 746
- Užsiregistravo: 2013-11-08, 04:00
Re: Naujokų klausimai
softee - užmesk kokius 150-200 g avižinių dribsnių ant ~ 20 litrų alaus salinimo metu (tinka patys paprasčiausi, skirti avižinei košei virti), tiesiog sudėk ir salink kartu su salyklu. Bent jau man jie padeda putos klausimą išspręst
O jei alus skystokas, koks jo ABV?
- softee
- Pranešimai: 121
- Užsiregistravo: 2014-03-10, 23:21
Re: Naujokų klausimai
Aha, pamėginsiu sekančiu virimų prie ekstrakto pridurti salyklo grūdų..
Vikingas - užsigazuoja jis man puikiai. Užtenka parą palaikyti kamb. temp. ir gazo turiu tikrai normaliai.
Kalnieti, dabar ABV jo ~4,2. Birzgaliukas toks
Bet taaip skaniai geriasi.. Galima atleisti ir putos nebuvimą (arba labai mažą) 
Vikingas - užsigazuoja jis man puikiai. Užtenka parą palaikyti kamb. temp. ir gazo turiu tikrai normaliai.
Kalnieti, dabar ABV jo ~4,2. Birzgaliukas toks
- AntaKalnietis
- Pranešimai: 746
- Užsiregistravo: 2013-11-08, 04:00
Re: Naujokų klausimai
Tu geriau salyklinį daryk. Nesu aš prieš ekstraktus, bet iš salyklo na man asmeniškai visai kitas alus. O ekstraktai - tinginių variantas arba kada reikia alaus pasidaryt, o laiko nėra...Šiaip padėk kelis butelius brandinimui ir bent mėnesį palaikyk. Manau ir puta bus, kad vos ne kaip šampė pokštels atidarant, ir susitupės visai gerai...
- vikingas
- Pranešimai: 495
- Užsiregistravo: 2014-02-25, 12:41
Re: Naujokų klausimai
aš dariau iš ekstrakto ir plius 0.5 kg karamelinio salyklo mirkiau ir labai gera puta gavosi. Ir skonis pilnas ne skystas. Čia kažkur kitur šaknys bus
- softee
- Pranešimai: 121
- Užsiregistravo: 2014-03-10, 23:21
Re: Naujokų klausimai
vikingas, kiek L vandens pylei?
- vikingas
- Pranešimai: 495
- Užsiregistravo: 2014-02-25, 12:41
Re: Naujokų klausimai
nu kaip ir pagal recepta viriau 13 litrų puode o poto fermenterin dapyliau iki 20 litrų kiek trūko
- aivan
- Pranešimai: 58
- Užsiregistravo: 2013-06-30, 21:11
Re: Naujokų klausimai
Va toki nemalonu tarpekli radau po tekinimo... kas galejo tai itakoti, ar kam yra taip nutike? niekada iki siol nesusidarydavo tokie plysei. viska dariau kaip ir visada, lygir.. nepaisant to kad galutineme rezultate efektivumas minimalei geresnis nei recepte, manau tokis darinys mazai gerio nesa.
[attachment=12107,660]
[attachment=12107,660]
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
- GiN
- Pranešimai: 723
- Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58
Re: Naujokų klausimai
Kokį tekinimo būdą naudoji: batch, ar fly?
- Peckelis
- Pranešimai: 971
- Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32
Re: Naujokų klausimai
Nagi bandysiu atspėti. Kadangi efektymumas (pasak aivan) neblogas, naudotas batch būdas, nes jei fly, tai per tokį plyšį vos ne visas tekinimo vanduo išlėktų. O būtent taip atsitiko, kai maišoma buvo sukant visą turinį kokiu tai įrankiu ir nesustabdytas sukimasis leido išsisluoksniuoti tekinamai masei. Bet čia tik spėjimas:)
- softee
- Pranešimai: 121
- Užsiregistravo: 2014-03-10, 23:21
Re: Naujokų klausimai
Nu chebra, aš irgi turiu viktoriną
Pamenat gal, o gal ne, dėl putos čia nuogąstavimus buvau reiškęs ir panašiai..
Paimu šiandien vakarui iš šaldytuvo 2 puslitrinius butelius subrandinto aliuko, vieną sau, vieną žmonai. Ta pati partija. Tas pats alus. Skonis tas pats. Nu bet vienas iš jų buvo žyymiai labiau užsigazavęs ir pilant į taurę tai vos ne visa taurė puta buvo. Čia tai bent. O kitas beveik be putos, praktiškai jokios, ir neypatingai užsigazavęs.
Kame reikalas??
Cukraus kiekis? Dar koks biesas?
Cukrų dedu po 5g vienam litrui. Tai čia po 2,5g ant 0,5L buteliuko. Nu iš akies žinoma, nesvėriau tų 2,5g..
Laikiau beveik 2 paras kamb. temp. po supilstymo.
Klausimai:
1) Ar tas skirtingas užsigazavimas galimai ir nulėmė tokį putos kiekį? (tikrai drąstiškai skirtingai)
2) Ar tas užsigazavimas priklausė nuo daugiau įberto cukraus? Ar galėjo ir dar kas nors įtakoti?
3) Ar gali geresnį užsigazavimą lemti pilnesnis butelis? Na jeigu mažesnis tarpas tarp skysčio ir kamštelio, gal stipriau užsigazuoja? Nes jame buvo daugiau alaus šiek tiek užpilta..
4) Kiek daugiausiai galima dėti cukraus litrui alaus, kad neištaškyt butelių? Gal galvoju pradėsiu daugiau dėt šiek tiek...
Kas keisčiausia, nors to gazo buvo tikrai žymiai daugiau (jau nekalbu apie putą!), šnypštelėjimas atidarius buvo toks... na buvę ir geriau..
Na gal kas padėtų šitą viktoriną išspręst man? 
Paimu šiandien vakarui iš šaldytuvo 2 puslitrinius butelius subrandinto aliuko, vieną sau, vieną žmonai. Ta pati partija. Tas pats alus. Skonis tas pats. Nu bet vienas iš jų buvo žyymiai labiau užsigazavęs ir pilant į taurę tai vos ne visa taurė puta buvo. Čia tai bent. O kitas beveik be putos, praktiškai jokios, ir neypatingai užsigazavęs.
Kame reikalas??
Cukrų dedu po 5g vienam litrui. Tai čia po 2,5g ant 0,5L buteliuko. Nu iš akies žinoma, nesvėriau tų 2,5g..
Klausimai:
1) Ar tas skirtingas užsigazavimas galimai ir nulėmė tokį putos kiekį? (tikrai drąstiškai skirtingai)
2) Ar tas užsigazavimas priklausė nuo daugiau įberto cukraus? Ar galėjo ir dar kas nors įtakoti?
3) Ar gali geresnį užsigazavimą lemti pilnesnis butelis? Na jeigu mažesnis tarpas tarp skysčio ir kamštelio, gal stipriau užsigazuoja? Nes jame buvo daugiau alaus šiek tiek užpilta..
4) Kiek daugiausiai galima dėti cukraus litrui alaus, kad neištaškyt butelių? Gal galvoju pradėsiu daugiau dėt šiek tiek...
Kas keisčiausia, nors to gazo buvo tikrai žymiai daugiau (jau nekalbu apie putą!), šnypštelėjimas atidarius buvo toks... na buvę ir geriau..
- runce
- Pranešimai: 231
- Užsiregistravo: 2011-02-09, 13:14
Re: Naujokų klausimai
1. taip
2. taip. taip
3. ne
4. 3g. bet 2.5g yra pakankamai daug. dar priklauso nuo pilstomo alaus temp, ar buvo antrinė daroma ir pan
gal tam su perdidele puta aluj mielių dugiau buvo?
2. taip. taip
3. ne
4. 3g. bet 2.5g yra pakankamai daug. dar priklauso nuo pilstomo alaus temp, ar buvo antrinė daroma ir pan
gal tam su perdidele puta aluj mielių dugiau buvo?
- GiN
- Pranešimai: 723
- Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58
Re: Naujokų klausimai
@runce, ten buvo klausimas, kiek LITRUI alaus galima cukraus dėt, tai būtų 4-5 g, tu turbūt rašei pusei litro?
@softee: naudok kalkuliatorių užgazavimo skaičiavimui:
http://hbd.org/cgi-bin/recipator/brew/widgets/bp.html
Angliški eliai gazuojami apie 2.0-2.2VOL, lageriai apie 2.3-2.5VOL. Ten rasi ir sąrašą pagal stilius, kiek maždaug gazuot.
@softee: naudok kalkuliatorių užgazavimo skaičiavimui:
http://hbd.org/cgi-bin/recipator/brew/widgets/bp.html
Angliški eliai gazuojami apie 2.0-2.2VOL, lageriai apie 2.3-2.5VOL. Ten rasi ir sąrašą pagal stilius, kiek maždaug gazuot.
- aivan
- Pranešimai: 58
- Užsiregistravo: 2013-06-30, 21:11
Re: Naujokų klausimai
naudotas fly budas. del efektivumo pats nustebau nes paskutinius litrus kurie pilami lauk, greiciau paleidau tai per ta tarpa viskas ir isbego. darau prielaida kad sis darynys galejo i tekinimo pabaiga galbut susidaryt. o temperatura tekinamo vandens negalejo itakoti? nes tekinau sy kart kiek karstesniu ne 80 o 85C vandeniu.
kas del filtro lyg ir gerai viskas ten buvo, nebent viena puse pasikimso gal, po visko gerai praploviau kaskokiu usikisimu nepastebeta. atididbusio salyklo skonis galima sakyt beskonis jau buvo.
kas del filtro lyg ir gerai viskas ten buvo, nebent viena puse pasikimso gal, po visko gerai praploviau kaskokiu usikisimu nepastebeta. atididbusio salyklo skonis galima sakyt beskonis jau buvo.
- GiN
- Pranešimai: 723
- Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58
Re: Naujokų klausimai
Temperatūra negalėjo, o kaip pylei vandenį? Jeigu suformavai stipresnę srovę ir pylei į tą vietą, tai galėjo ir "pramušt". Galėjo ir dėl per greito tekinimo - nespėjo tolygiai salyklas susėst ir atsivėrė smegduobė.
- aivan
- Pranešimai: 58
- Užsiregistravo: 2013-06-30, 21:11
Re: Naujokų klausimai
vandeni pyliau ant pluduriuojancios folijos lapo su skylutem is auksciau stovincio indo, virs nusedusio salyklo buvo 15-20cm vandens. 27L vandens nutekinau ~75-80min. na jei nesikartos tokie bajerei paliksiu sita ivyki X-failu stalciuje:)
aciu uz komentarus.
aciu uz komentarus.
- softee
- Pranešimai: 121
- Užsiregistravo: 2014-03-10, 23:21
Re: Naujokų klausimai
Atsakat į Runcės klausimą, ne, antrinės nedariau. Pirminė truko ~3 paras prie ~20-21 laipsnio. Tad panašios temperatūros ir pilsčiau.. Vėlgi, su visais buteliais tas pats buvo daroma, tom pačiom sąlygom.. Reiškia - tik cukrus, taip išeina.. Tas "iš akies" tuos gramus aišku pakoreguoja.. Bet negi ten taip lemiami tie pusgramiai?
@Gin, nelabai susigaudau kokią ten temperatūrą reikia skaičiuoklėj įvesti? Ar tą į kurią dėsiu cukrų ir prie kurios jis stovės kamb. temp. kad užsigazuotų, ar tą kurioje brandinsis ar kokios temp. jį gersiu?
@Gin, nelabai susigaudau kokią ten temperatūrą reikia skaičiuoklėj įvesti? Ar tą į kurią dėsiu cukrų ir prie kurios jis stovės kamb. temp. kad užsigazuotų, ar tą kurioje brandinsis ar kokios temp. jį gersiu?
- Peckelis
- Pranešimai: 971
- Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32
Re: Naujokų klausimai
Taip, vienareikšmiskai lemia. Ir daug.