"Kegeratorius" - reikia patarimų

Viskas apie aludarystėje naudojamą įrangą, įrankius ir prietaisus.
ATSAKYTI
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

"Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Krauzenas »

Po 7 metų aludarystės, jau galutinai įgrįso buteliai :lol: , nusprendžiau pereit prie kegų ir pasidaryt "kegeratorių".

Nusipirkau 6 "Cornelius" kegus, jungtis, 8l(5kg) CO₂ balioną, CO₂ reduktorių, termo-kontrolerį (kad šaldiklis veiktų pliusinėj temperatūroj). Tačiau dėl kitų dalykų esu gan žalias ir būtų gerai išgirsti patarimų/nuomonių iš tų kas jau pasidarė ir naudoja. Jei nesunku, turiu kelis klausimus.

Mąstau pirkt šaldiklį, apie ~280l talpos, kuriame tilptų 6~7 kegai (po 19l), padaryti jam paaukštinimą iš medžio (kaip foto), kuriame ir sumontuot kranus ir pan. Dabar kas man rūpi, ir nelabai išmanau:

1. Kokius kranus geriausia pirkti? Kiek realiai reikalingi/naudingi yra reguliatoriai ant krano, tokie kaip čia? Jie yra ir brangesni, ir ardymas/valymas manau sudėtingesnis nei tarkim tokių paprastų. Kokie atsiliepimai iš praktikos? (nedažnai perkamas daiktas, tai norėtųsi nusipirkt kad vėliau nekeltų problemų).

2. Kokio vidinio diametro ir ilgio reikia žarnelių nuo kego iki krano? Kiek suprantu tai labai įtakoja putojimą pilant į bokalą. Kol kas laikinai naudoju "Picnic" kranelį su 2m ilgio ⌀7mm žarnele, tai net ir ant 0.5 bar slėgio/1°C temperatūros, gaunasi pusė taurės putų... (kranelį iš kart atidarau iki galo, kitaip dar daugiau putoja).

3. Kokia yra tokios sistemos priežiūra - kiek ilgai galima palikti "stovintį" alų žarnelėse? Pvz. aš alų vartoju tik savaitgaliais - ar per savaitę jis ten kranuose neužrūgsta/neuždžiūna? Nesinorėtų po kiekvieno savaitgalio praplovinėt žarnelių ir kranų... :(

4. Gal dar turite kokių pastebėjimų, gal kažką darytumėt kitaip, jei darytumėt dabar ir pan.

Na, aš mąstau maždaug apie tokią konstrukciją:

Paveikslėlis
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Zhiniukas »

Kelios mintys dėl žarnelių storio ir ilgio.

1. Kegų slėgis priklauso nuo temperarūros ir norimo užgazavimo lygio.
2. Žarnelės ilgis priklauso nuo žarnelės vidinio skersmens ir slėgio keguose.

Mano nuomone imk 4 mm vidinio skersmens žarnelę iš senukų. Ilgį pasiskaičiuok. Metrijės skaičiuoklės greitai neradau.
Po to galėsi žaisti su reguliuojamais kranais, nes kartais teks.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Krauzenas »

Dėkui už patarimus, greičiausiai man dėl to ir putoja, nes žarnelė pas mane 7mm ir 2m...

Na taip, užgazavimas skirtingo alaus skiriasi, bet bent jau aš taip įsivaizduoju, kad neturėsiu kantrybės žaist, ir tiesiog nustatysiu kokių 12psi/0.8bar slėgį visiems alums/kegams vienodai per "distrubutorių" ir nekvaršinsiu galvos...

Man dėl tų kranų labiausiai ir įdomu - ar tikrai verta pirkt kranus su reguliatoriais? Ar tarkim tie vadinami "Nukatap" normaliai pila tik labai sumažinus slėgį?

Ir dar man labai įdomu kokie yra reikalai su "higiena" - kaip dažnai planunat žarneles/kranus, ir kiek maždaug dienų galima ramiai palikt, nesibaiminant kad uždžius/užsiveis kokia zaraza? :lol:
Vartotojo avataras
Zalvarinis
Pranešimai: 576
Užsiregistravo: 2013-01-10, 07:55

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Zalvarinis »

Tai, kaip sakai vienas slėgis visiems ir paskui tą putojimą su tuo reguliatoriumi ir susireguliuoji. Kaip sakoma nebūk suvalkietis.

Tai tavo žarnelės gi visos irgi bus šaltai kaip ir kegai bei pilni alaus. O po alaus išpilstymo prasileisi plovimą. Barai daro plovimus linijų kažkur kas dvi tris savaites, bet jų linijos stovi "šiltai".
LinasNas
Pranešimai: 52
Užsiregistravo: 2019-11-17, 16:06

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė LinasNas »

Šaldytuvo idėja graži, bet tokiu būdu, per medinę detalė, jo sandarumą sunkiai pavyks realizuoti, o rezultate bus kondensatai ir balos šaldytuvo dugne.

Mano matymu, bandyti sukergti šaldytuvą ir kegeratorių nėra pats geriausias variantas, nes jį tokį pastatysi nebent ūkinėse patalpose - nepatogu..

Gal vistik būtų geriau apsiriboti mažesniu šaldytuvu, ir rasti jam vietą virtuvėje. Į mažą šaldiklį (be lentynų) berods telpa 3 kegai ir CO2 balionas.. Išpilstymą organizuoti santykinai nutolusioje (nepertoli - mažesnis parazitinis kiekis šilto alaus) ir patogioje vietoje per koloną.

Kranus naudočiau tik reguliuojamos su srovės ventiliu - ali kaina 20Eur. Ir neprisiriši prie problemų kylančių su didesnio, kai šviežias pilnas kegas ir baiginėjasi lengvai padukęs, ar skirtingo užgazavimo keguose..

Žarnelės man pasiteisino ID 4mm, OD 8mm silikoninės, jos minkštos ir malonu dirbti. Ant jungčių užsimauna normaliai, nusimauna sunkiai, laiko ir nereikia jokių papildomų užveržimų. Žarnelių ilgiui neteikčiau didelės reikšmės (kiek būtina su nedideliu rezervu), nes iš esmės putojimo problemos nesprendžia, o išpilstymo kranas su srovės reguliavimu atlieka savo darbą.

Sistemos priežiūrai pracirkuliuoti 6% vandenilio peroksido tirpalu, ir gal šiektiek fosforto rūgžties (nežinau ar alaus akmuo susidaro išpilstymo sistemose).. Bet nemanau, kad yra būtinybė plauti, kad tik plauti, jei nekyla įtarimų alaus skonyje. Vienaip ar kitaip, alus yra santykinai švarus, jungtis dezinfekuoji ir daugiau ar mažiau reguliariai pracirkuliuoji sistemą švariu alumi.. Jau beveik metai naudoju - kranų dar neploviau, o gal kartą ploviau, taip nelabai rimtai..
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Krauzenas »

Linai, idėja šiaip nebloga, tavo argumentams yra keli sprendimai ;)

Medinę detalę galima izoliuoti putplasčiu (sumuštinis: 12mm fanera + 3-4cm putplasčio + 12mm fanera), o priedo dar yra padaromas ortakis, kuris kompo ventiliatoriumi traukia/cirkuliuoja šaltą orą iš apačios į viršų (kadangi viršuje nėra šaldymo elementų, plius atšaldomos žarnelės/kranai).

O šaldytuvas ir stovės pas mane rūsyje arba garaže, visiškai nenoriu jo statyti svetainėje. Ieškau pirkti tokį šaldytuvą, kad tilptų bent 6-8 kegai, bet susidūriau su bėda - niekur neskelbia vidinio šaldymo skyriaus matmenų, kas man yra labai svabu, tai ir sustojo projektas, nes į parduotuves nenueisi ir nepamatuosi, o e-shop'ai sako "gamintojas matmenų nepateikia, o mes nematuojam" :D

Linai, dėl kolonos tau rašiau, bet apsigalvojau - vis tik man bus paprasčiau, kai kranai eina į patį šaldytuvą - nebus bėdų su linijos iki kolonos izoliavimu/atšaldymu (kadangi alų vartoju tik savaitgaliais). Kita vertus, jei kada statysiu kranus gyvenamoje erdvėje, tai tikrai statysiu koloną, o šaldytuvas su kegais bus kažkur atokiau, nematomoje vietoje.

Dėl pačių kranų, tai dar labai neskubėjau - neseniai išsiaiškinau, kad tradiciniai kranai namų aludariui nėra tinkamiausias sprendimas, dabar yra daug pažangesnių kranų - "Perlick", "Intertap", "Nukatap" - šie kranai uždarymo vožtuvą turi ne galinėje dalyje, o priekinėje - daug mažiau reikalų su higiena/uždžiuvimu, o ypač naudojant rečiau. Dėl reguliatorių dar neapsisprendžiau - pradžiai nutariau nusipirkti vieną su reguliatorium, kitą be, ir išsibandyti praktikoje.

Dėl žarnelių, nusipirkau praeitą savaitę iš Moki Veži "Cristallo Extra" maistinės PVC žarnelės ID 4mm / OD 7mm - kaip ir viskas ok, bet kol užmoviau trims kegams, tai pūsles ant pirštų prisitryniau :lol: (net ir su mirkymu karštam vandeny ir ištampymu) - kitą kart imsiu silikonines...

O dėl plovimo/dezinfekcijos, dėkui už praktinius atsiliepimus - jei didelių problemų neturėjai, manau ir man nereiktų labai jaudintis. Mačiau visai neblogą sprendimą - tiesiog kartu su alaus kegais laikai vieną kegą su "StarSan" ir kas kelias savaites tiesiog "prapili" juo sistemą. Na, ir gal kokį kartą į metus nepakenktų ir kranus išrinkti, nieko ten labai susdėtingo...
LinasNas
Pranešimai: 52
Užsiregistravo: 2019-11-17, 16:06

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė LinasNas »

Krauzenas rašė:
2021-01-25, 16:16
Medinę detalę galima izoliuoti putplasčiu (sumuštinis: 12mm fanera + 3-4cm putplasčio + 12mm fanera), o priedo dar yra padaromas ortakis, kuris kompo ventiliatoriumi traukia/cirkuliuoja šaltą orą iš apačios į viršų (kadangi viršuje nėra šaldymo elementų, plius atšaldomos žarnelės/kranai).
Turėjau mintyje, kad ne per medinę detalė bus peršalimas (bet irgi nekritinis bus), o per šaldytuvo dėžės medinės detalės sujungimą (arba jungti suklijuojant silikonu) ir lygiai taip pat šaldytuvo dangtis nepriguls sandariai prie medinės detalės ir ten susidarys visokios šilto/šalto oro cirkuliacijos, kondensatai, pelėsi, etc..)) O koks cornelius 19l aukštis - be šaldytuvo paaukštinimo netelpa..?
Krauzenas rašė:
2021-01-25, 16:16
- tiesiog kartu su alaus kegais laikai vieną kegą su "StarSan" ir kas kelias savaites tiesiog "prapili" juo sistemą.

Visiškai teisingai..
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Krauzenas »

Na, reiks bandyt kažkaip konstruot, bus tai bus tas šalčio tiltas... (medinę detalę planuoju klijuot "putplastine" dvipuse juosta arba silikonu, o viduje "užleist/perdengt" sujungimo siūlę dar papildomu apšildymo lakštu).
Šaldiklį jau nusipirkau - Cornelius telpa ir be paaukštinimo, bet paaukštinimo man labiau reikia kad galėčiau laidus, kranus, žarneles ir t.t. išvest negręžiodamas paties šaldytuvo. Be to, su paaukštinimu man tilps dar 2 papildomi kegai (ant kompresoriaus laiptelio), bei bus pakankamas aukštis kad sutalpinčiau 60l talpos fermenterį lagerio fermentacijai).
Kai konstruosiu pabandysiu pafotkint, gal kam įdomu bus :)
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Krauzenas »

Na va, mano kegeratorius pagaliau baigtas :)
Telpa 10x19l Cornelius kegų, taigi per akis. Kol kas įdėjau 4 kranus, bet dėl visa ko prasigręžiau dar +2 skyles "atsargai", dėl visa ko... :lol:
Jei kam įdomu, skaitykite ir žiūrėkite foto žemiau, kaip ką dariau, gal ką įkvėpsiu pasidaryt savo ;)

Keezeris_00.jpg

Žodžiu gamyba prasidėjo taip - nusipirkau Beko 360l talpos šaldiklį, ir nuėmiau dangtį:
Keezeris_01.jpg

Tuomet iš 200x28mm eglės masyvo plokštės pasidariau paukštinimą ir iš vidaus prisukau pastorinimą iš 20x20mm bruselių:
Keezeris_02.jpg

Paaukštinimą nudažiau, priklijavau prie šaldiklio dvipuse "Tesa" pastorinta juosta, į tarpą tarp bruselių sudėjau 20mm putplasčio plokštes, išgręžiau skyles kranams:
Keezeris_03.jpg

Putplastį uždengiau 9mm storio fanera:
Keezeris_04.jpg
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Paskutinį kartą redagavo 6 Krauzenas. Iš viso redaguota 2021 kartus.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Krauzenas »

Iš vidaus viską uždengiau 4mm storio "pūsta" polietileno termoizoliacija su folija (ji paprastai naudojama kaip paklotas po grindimis), kraštus apklijavau blizgia ortakių lipnia juosta:
Keezeris_05.jpg

Prisukau dangtį, sudėjau kranus, padariau lentynėlę nulašėjimui, pajungiau visas žarneles ir t.t., žodžiu rezultatas gavosi toks:
Keezeris_06.jpg

Viduje atrodo taip. Gylis ~92cm, todėl telpa net 60l "Fermzilla" fermenteris su pajungtu "Spunding" vožtuvu ir t.t. 19l Kegai telpa be vargo, net ant kompresoriaus laiptelio - reikės pasitiklsinti, bet gali būt kad papildomai ant 19l kegų viršaus tilptų dar +8 "pusiniai" 9l Cornelius kegai, tai viso techninės galimybės leistų talpinti 280l alaus... :shock: Kranus beje sudėjau Kegland "Nukatap" be slegio reguliavimo - puikiausiai viskas veikia, jokio putojimo (šlangutes naudoju ID 5mm / OD 8mm, 1,5m ilgio). Temperatūros reguliavimui pajungiau "Inkbird" ITC-308 WiFi išorinį termostatą.
Keezeris_07.jpg
Keezeris_08.jpg
Keezeris_09.jpg
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Dominas
Pranešimai: 1
Užsiregistravo: 2016-12-23, 12:55

Re: "Kegeratorius" - reikia patarimų

Standartinė Dominas »

Super projektas, ačiū už nuotraukas ir išsamų aprašymą!
ATSAKYTI